Beszéltünk már róla, hogy 1789 a forradalom és a fokozódó politikai ellentétek időszaka volt Párizsban, azonban - mint minden kornak - úgy ennek is megvoltak a maga sajátosságai. Nem volt internet, nem volt közösségi média, de mégis valahogy közelebb álltak az emberek egymáshoz. Találkozók, közös séták, kávéházi értekezések - ezekből álltak egy korabeli fiatal mindennapjai.
Sorozatunk legújabb cikkében végigkövetjük egy felső-középosztálybeli fiatal hölgy tipikus napi rutinját és a mesterséges intelligencia alkotásait használva némileg be is mutatjuk azt.
A nap egy hölgy életében nem is kezdődhetne mással, mint a megfelelő ruha kiválasztásával. Az akkori divatnak elengedhetetlen részei voltak a szoros fűzők és a hosszú, bő szoknyák, melyekből rendszerint többféle szín és egyedi variáció is rendelkezésre állt. A ruhák szabása igényes, sokszor egyedi volt, de a saját készítés sem volt ritka.
A reggelit többnyire reggel 8 és 9 óra között fogyasztották, mely még a tehetősebb háztartásokban is viszonylag szerény volt. Ez az étkezés gyakran néhány croissant-ból, egyéb péksüteményekből, lekvárból, vajból és valamilyen teából vagy gyengébb kávéból állt.
Ebben a korban a szervezett oktatási tevékenység nem volt jellemző, azonban a jobb módú családi környezetbe született gyerekeknek volt lehetősége magánoktatásban részt venni nemtől függetlenül. A korabeli fiatalok délelőttje gyakran oktatással, önképzéssel telt, hiszen a legtöbben minél többet szerettek volna tudni a világunkról - különösen a forradalom idején.
Egy kiadós, többnyire házi ebéd után a szociális életre helyeződött a hangsúly. Ez jelenthetett egy közös kávét, egy szalonozást, de akár egy egyszerű beszélgetést is a közeli parkban. A hölgyek gyakran keresték egymás társaságát és vendégül is látták barátnőiket.
A közös beszélgetések gyakran az irodalomról, a művészetről, a divatról és természetesen a fokozódó politikai/közéleti helyzetről szóltak. A fiatal hölgyek nagy érdeklődéssel hallgatták és megvitatták a kor híres íróinak és költőinek műveit, különösen azokat, amelyek a társadalmi egyenlőség és igazságosság eszméjét hirdették. A divatról való diskurzusok is hangsúlyosak voltak, hiszen az öltözködés akkoriban nem csupán stílus kérdése volt, hanem státusz és néha még politikai üzenet is. Az új trendek követése vagy éppen elutasítása gyakran tükrözte a hölgyek személyes véleményét és érzéseit a forradalmi változásokkal kapcsolatban. Az ilyen beszélgetések így nemcsak társasági, hanem önkifejezési lehetőséget is nyújtottak, ahol szabadabban fejezhették ki érzéseiket és gondolataikat a világban zajló eseményekről.
Az utcai kávézás már ebben az időszakban is jelen volt, bár nem úgy, mint ahogy az ma sokunk számára egyértelmű lenne. Többnyire kisebb kihelyezéseket, kirakatokat, mozgatható bódékat állítottak fel, ahol egy kávé és egy könnyed beszélgetés erejéig várták az érdeklődöket az árusok. A kávét a pult mellett állva, csészéből fogyasztották el. Ezek általában közkedvelt látványosságok voltak, illetve a politikai viták egyik fontos helyszínének számítottak.
Önálló szabadidős tevékenységként a lányok gyakran festettek, fontak, vagy más kreatív, kézműves, alkotó jellegű foglalkozással töltötték a délutánjukat.
Késő délután meglehetősen népszerű volt a kávéházak latogatása. A Café Procope például egy népszerű helynek számított, ahol gyakran közös megvitatásra is kerültek az aktuális közügyek. A forradalom előtt a késő délutáni/kora esti kávézások egyre népszerűbbé váltak a tehetősebb társadalmi csoportok körében.
Otthon, a családi vacsorát követően a nők körében népszerűek voltak a különböző zenés tevékenységek. Emellett sokat olvastak és a színházak latogatása is közkedvelt kikapcsolódási lehetőségnek számított.
Ideális esetben a napot pihenéssel, meditálással, imádkozással zárták. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy ez a rutin az élesedő polgári viszonyok miatt gyakran felborult. A zavargások, politikai változások gyakran megzavarták még a tehetősebb osztály idilli életét is. Összességében azonban kijelenthető, hogy a 18-ik században mind az egyéni feltöltődés, mind a társadalmi kapcsolatok fontos szerepet játszottak az emberek életében, melyre talán még napjainkban is kissé irigyek lehetünk.