A kotyogós kávéfőzés aranyszabályai

Ha azok közé a követőink közé tartozol, akik szerint egy kávé akkor kávé, amikor kotyog, számodra igazán hasznos lehet ma esti posztunk. Alább ugyanis néhány pontban összegeztük, hogy hogyan is kell minőségi kotyogóst készíteni.

1. Használj friss kávét: a legjobb kávé tagadhatatlanul a frissen őrölt kávé, hiszen ilyenkor készíthető a legízesebb ital belőle.
2. Sóméretű szemcseméret: a kotyogós kávéfőzés szempontjából sem a túl apró, sem a túl durva szemcseméret nem optimális. A legjobb, ha közepes szemcsemérettel dolgozol, melyek mérete sókristályokra hasonlít.
3. Ne tömöríts: használj pontosan annyi kávét, amennyi a filterbe fér és tömörítés helyett próbáld egyenletesen eloszlatni.
4. A szelep aljáig töltsd a vizet: a kávéfőző alul található víztartályát a szelep aljáig töltsd meleg vízzel.
5. Lassú tűz, finomabb kávé: semmiképpen se a legmagasabb lángon/fokozaton főzd a kávéd, hiszen ezáltal könnyen a keserű, égett ízjegyek válnak hangsúlyossá. A kávéfőző még a legkisebb lángon is nagyjából egy perc alatt elkezdi kinyomni a kávét a felső gyűjtőedénybe, nincs szükség sietni vele.
6. Ha kotyog, vedd le: ne hagyd figyelmen kívül a tűzhelyen lévő kávédat, hiszen könnyen túlfőzheted, mely kellemetlen ízűvé teszi a kávét. Amint meghallod a jellegzetes, "kotyogó" hangot, le is veheted a tűzről.
7. Ne hagyd sokáig állni: ha elkészültél, egyből öntsd ki a kávét, mert az edény még hosszú percekig forró maradhat, amely szintén túlfőzheti az egyébként is tűzforró italodat.
8. Tisztaság: tartsd mindig tisztán a kávéfőződ és ellenőrizd, szükség esetén cseréld a benne található tömítést.

A kotyogós kávéfőzés alapvetően egy nagyon gyors, nagyon olcsó és egy nagyon egyszerű módszer, mellyel minőségi kávéhoz juthatsz ha figyelsz az aranyszabályokra. Ha eddig a fenti tényezőket nem vetted figyelembe, mindenképp próbálkozz meg velük, hiszen teljesen más ízű kávét tehetsz az asztalra ha okosan használod a kávéfőződ.